Może zaczniemy od tego, czym tak naprawdę jest podanie o pracę. Większość z nas utożsamia je z listem motywacyjnym. Owszem, mają one ze sobą wiele wspólnego, ale podstawowa rzecz, która je różni jest taka, że list motywacyjny piszemy zawsze w odpowiedzi na ofertę pracy, natomiast podanie o prace wysyłamy do firmy, która w danym momencie nie prowadzi rekrutacji. Głównym więc celem podania o prace jest zainteresowanie potencjalnego pracodawcy naszą osobą i tym co możemy wnieść do jego firmy.
Oczywiste jest to, co opisaliśmy wyżej – kiedy potencjalny pracodawca aktualnie nie prowadzi rekrutacji. Ale dokładnie w jaki momencie możemy pokusić się o stworzenie i wysłanie podania o pracę. Możliwości jest wiele i są to na przykład sytuacje:
Przede wszystkim muszą się znaleźć na nim konkretne informacje, takie jak: imię i nazwisko, adres zamieszkania, kontakt (numer telefonu oraz adres email) oraz data. Najlepiej podanie przygotować na kartce (w pliku) o formacie A4. A co powinno się znaleźć w treści samego podania o pracę? Przede wszystkim trzeba umieścić tam informację, na jakie stanowisko aplikujemy oraz dokładnie, krok po kroku, opisać dlaczego jesteśmy idealnym kandydatem na to stanowisko. Starajcie się pisać językiem korzyści, potencjalny pracodawca musi czuć wymierną korzyść, jaką przyniesie mu zatrudnienie Was! Podanie zakończ zwrotem grzecznościowym oraz koniecznie podpisem.