Outsourcing płac – na czym polega i jakie korzyści może przynieść?

Outsourcing płac – na czym polega i jakie korzyści może przynieść?

Outsourcing to angielskie słowo będące zlepkiem trzech innych: outside, resource, using. W dosłownym tłumaczeniu oznacza więc „skorzystanie z zasobów zewnętrznych”. Natomiast, w bardziej przystępnym jest to zlecenie wykonania całości lub określonych zadań podmiotowi zewnętrznemu. Jakie są zalety takiego rozwiązania w przypadku płac? Wyjaśniamy!

Na czym polega outsourcing płac – payroll?

Outsourcing płac nazywany jest payrollem. Polega on na przekazaniu firmie zewnętrznej zadań, związanych z naliczaniem wynagrodzenia osobom zatrudnionym oraz wielu innych obowiązków specjalisty ds. kadr i płac:

 • Weryfikacja ewidencji czasu pracy,
 • prowadzenie dokumentacji pracowniczej związanej ze składkami,
 • kontakt z instytucjami takimi jak ZUS, US, PFRON,
 • przygotowywanie rozliczeń podatkowych,
 • przygotowywanie druków ZUS RMUA, ZUS IMIR, zaświadczeń o wynagrodzeniu,
 • wsparcie podczas kontroli instytucji takich jak ZUS, US, PFRON,
 • rozliczanie świadczeń chorobowych oraz dotyczących urlopu macierzyńskiego.

Przekazanie wszystkich – lub wybranych – zadań działu płacowego firmie zewnętrznej, specjalizującej się w outsourcingu płac, takiej jak Contract Administration, bez wątpienia oznacza dla pracodawcy ogromną oszczędność czasu. Jakie są dodatkowe korzyści płynące z takiego rozwiązania?

Jakie są zalety korzystania z outsourcingu płac?

Najważniejsze korzyści skorzystania z usługi, jaką jest payroll, to:

 • Przeniesienie odpowiedzialności za wykonywane zadania na firmę zewnętrzną – co będzie miało ogromne znaczenie w przypadku kontroli urzędowych.
 • Oszczędność pieniędzy – pracodawca nie musi już zatrudniać osobnego zespołu, zajmującego się obsługą płac. Znikają więc koszty związane z wynagrodzeniem wszystkich godzin jego pracy, w tym także nadgodzin. Wydatki dotyczą w tym przypadku wyłącznie opłacenia usługi; bez względu na to, ile osób będzie pracowało przy danym zadaniu.
 • Wsparcie specjalistów w kontaktach z urzędami – to zapewnienie dostępu do odpowiedniej wiedzy nie tylko z dziedziny księgowości, ale także z prawa.
 • Terminowe wykonywanie zadań – firmy takie jak Contract Administration specjalizują się w outsourcingu płac, a swoją wiedzę i doświadczenie przekładają na odpowiednią optymalizację pracy. Dzięki temu pracodawca może mieć pewność, że zadania zostaną nie tylko zrealizowanie w terminie, ale także ryzyko popełnienia błędów zostanie zredukowane do minimum.

Co więcej, firma zewnętrzna może przeprowadzić również profesjonalny audyt kadrowo-płacowy. Obiektywne spojrzenie „świeżym okiem” to najprostsza metoda wykrycia wszelkich mniejszych jak i większych błędów w prowadzeniu dokumentacji oraz innych podejmowanych działaniach.

Payroll, może więc odciążyć pracodawcę na naprawdę wielu płaszczyznach!

Katarzyna Malak

Pasjonatka technologii, biznesu i marketingu z wieloletnim doświadczeniem w branży. Głównym celem jest dzielenie się wiedzą i inspirowanie innych do ciągłego rozwoju. Posiada bogate doświadczenie w analizie rynkowej, strategiach marketingowych oraz zarządzaniu projektami technologicznymi.

Polecane posty

Dodaj komentarz

Nigdy nie udostępniamy Twojego adresu e-mail.