Telefonia VoIP cieszy się coraz większą popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego – rozmowy przesyłane za pomocą połączenia internetowego są znacznie tańsze, niż abonament stacjonarny lub komórkowy. Z tego powodu wykorzystujemy je zarówno prywatnie, jak i, coraz częściej, również w swoich firmach.

Aby jednak móc cieszyć się swobodnymi rozmowami i dobrą jakością dźwięku, koniecznie potrzebujemy odpowiedniego urządzenia. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów telefonów VoIP. Który z nich warto wybrać? Na co zwrócić uwagę? Przekonajmy się.

Telefon VoIP czy oprogramowanie typu softphone?

Mówiąc o telefonii VoIP, nie sposób nie wspomnieć o tym, że aby móc z niej korzystać nie potrzebujemy specjalnego urządzenia. Wystarczy nam komputer z dostępem do Internetu, słuchawki z mikrofonem oraz specjalne oprogramowanie. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się co wybrać. Odpowiedź na to pytanie jest prosta – wszystko zależy od naszych potrzeb. 

W przypadku użytku domowego, stacjonarny telefon VoIP będzie najlepszym rozwiązaniem, które zapewni nam wygodę i komfort rozmów. Co jednak w przypadku firm i przedsiębiorstw? W tym przypadku warto skupić się na ich specyfice działania. Jeśli prowadzimy biuro typu call center lub studio CATI, wówczas powinniśmy postawić na oprogramowanie softphone, które umożliwia wykonywanie połączeń na numery stacjonarne, komórkowe oraz inne konta VoIP. Wielogodzinne korzystanie z niego jest mniej męczące, niż trzymanie tradycyjnej słuchawki. Z kolei w przypadku firm, które nie prowadzą rozmów na taką skalę, o wiele lepszym urządzeniem będzie telefon VoIP mający postać nabiurkowego aparatu.

Jakie funkcje powinien posiadać dobry telefon VoIP?

Nie da się ukryć, że różnorodność modeli dostępnych na rynku telefonów VoIP sprawia, że osoby, które nie mają doświadczenia z telefonią internetową, często nie wiedzą na co postawić, by być w pełni zadowolonym z użytkowanego urządzenia. Na co zatem warto zwrócić uwagę?

Powinniśmy przede wszystkim upewnić się, że aparat posiada własną baterię, dzięki czemu stałe zasilanie go nie jest koniecznością – zapewni to wygodę i komfort korzystania. Zwróćmy również uwagę na dodatkowe funkcje, które mogą okazać się pomocne. Pierwszą z nich jest wzmocnienie dźwięku oraz wyeliminowanie głosów w tle. Dzięki temu nawet w zatłoczonym biurze mamy szansę usłyszeć wszystko oraz przekazać komunikat rozmówcy. Kolejną funkcją, którą powinien posiadać dobry telefon VoIP, jest możliwość prowadzenia wideorozmów, która staje się coraz powszechniejsza. Jeśli często prowadzimy długie konwersacje z kilkoma osobami, taka funkcja może okazać się bardzo przydatna, tak samo jak możliwość przesyłania lub zapisywania informacji za pomocą portu USB. 

Warto również upewnić się w ile linii wyposażony jest dany telefon VoIP oraz jak wygląda jego konfiguracja z najpopularniejszymi platformami. Nowoczesne urządzenia tego typu są bowiem przygotowane do współpracy nawet z kilkudziesięcioma platformami. To spore ułatwienie, dzięki któremu z urządzenia możemy zacząć korzystać praktycznie od ręki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here