Z powodu częstych, niejasnych a przede wszystkich uderzających po kieszeni zmian w przepisach część polskich przedsiębiorców, szukając alternatywy, decyduje się przenieść swój biznes za granicę.Ostatnio bardzo częstym kierunkiem są nasi południowi sąsiedzi, czyli Czechy. Co sprawia, że warto prowadzić biznes akurat tam? Jaka jest wysokość podatków? Jak założyć firmę w Czechach? A może jednak prowadzenie interesów w tym kraju wcale nie jest takie atrakcyjne? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem, w którym postaramy się odpowiedzieć na wszystkie Wasze pytania.

Wysokość podatków w Czechach

Aktualna wysokość podatków, jakie musimy płacić w Czechach wynosi:

  • podatek dochodowy od osób fizycznych wynosi 15% różnicy między przychodami a wydatkami. Podatnik może odliczyć sobie ulgę w kwocie 24840 koron za rok kalendarzowy (czyli około 4100 złotych).
  • podatek dochodowy od osób prawnych wynosi 19%. Jeśli jednak wspólnik wypłaci sobie dywidendę (udział w zysku), spółka odprowadza za niego wyłącznie 15% podatku od dywidendy
  • podatek VAT w podstawowej stawce wynosi 21%, a w stawce obniżonej 15% (w przypadku produktów spożywczych, wyrobów medycznych, transportu osób, prasy, biletów na wydarzenia kulturalne, usług noclegowych), a nawet 10% (w przypadku książek i leków).

Zalety prowadzenia działalności w Czechach

Przede wszystkim podstawową zaletą prowadzenia działalności w Czechach jest łatwy i bardzo przejrzysty system podatkowy. Dodatkowo sama wysokość podatków również sprzyja prowadzeniu interesów w tym Państwie. Do innych ciekawych zalet należy na przykład brak obowiązku posiadania kasy fiskalnej! Sam koszt założenia działalności w Czechach wynosi około 1000 koron, chyba, że zdecydujecie się skorzystać z usług firmy zajmującej się zakładaniem firm w tym kraju, wówczas ten koszt może być zdecydowanie większy. Jednak jeżeli nie mamy czasu, lub po prostu założenie działalności gospodarczej w Czechach jest dla nas zbyt skomplikowane to warto skorzystać z takiej oferty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here