Jak wybrać dobre konto bankowe dla dziecka?
28 June 2021

Jak wybrać dobre konto bankowe dla dziecka?

Katarzyna Malak

Konta bankowe dla dzieci to doskonały sposób na bezpieczne lokowanie oszczędności malucha (np. pieniędzy otrzymanych jako prezenty komunijne, urodzinowe czy imieninowe). Pełnią one także funkcję edukacyjną, ponieważ uczą zarządzać dysponowanymi środkami. Twoja pociecha może samodzielnie planować, jak wydawać kieszonkowe, odkładać na wymarzoną grę, robić drobne przelewy czy dokonywać płatności za niewielkie zakupy w sklepie. Jak wybrać najlepsze konto bankowe dla dziecka? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby odnieść największe korzyści.

Najważniejsze pytanie: do czego konto bankowe ma dziecku służyć?

Każdy produkt finansowy będzie korzystny wtedy, gdy zostanie starannie dopasowany do indywidualnych potrzeb. Zanim więc zaczniesz przeglądać oferty i złożysz wniosek, zastanów się, w jakim celu chcesz założyć rachunek bankowy dla swojej pociechy. Konto bankowe dla dziecka może pełnić jedynie funkcję elektronicznej portmonetki, gdzie będziesz przelewać comiesięczne kieszonkowe. W tym przypadku ważne jest, aby Twoja pociecha poznała podstawowe narzędzia finansowe.

Dla rachunku użytkowanego na bieżąco raczej nie sprawdzą się opcje z obsługą tylko w placówce banku. Warto, aby młody posiadacz mógł korzystać z bankowości elektronicznej, wykonywać przelewy, wypłacać gotówkę z bankomatów czy płacić za zakupy w sklepach. Zapytaj dziecko, jak chciałoby korzystać ze swojego konta. Być może ważne dla niego będą płatności mobilne (telefonem, zegarkiem, BLIKIEM) czy możliwość samodzielnego doładowania karty miejskiej.

Kolejną sprawą jest karta płatnicza dla dzieci. Konta bankowe dla dziecka poniżej 13 lat nie umożliwiają korzystania z karty kredytowej. Czasami można jednak podpiąć kartę debetową. Najczęściej jest ona dostępna także przy rachunkach młodzieżowych (13-18 lat).

Chcesz, aby w banku były gromadzone oszczędności Twojej pociechy? Niektóre konta bankowe dla dzieci zapewniają bardzo atrakcyjne oprocentowanie. Dobrze sprawdzą się one przy okazjonalnym korzystaniu z dostępnych środków, ponieważ niekiedy dają one możliwość obsługi jedynie w oddziale banku.

Konta dla niepełnoletnich, a ograniczenia prawne

Założenie konta dla niepełnoletnich wiąże się z szeregiem ograniczeń prawnych. Osoby poniżej 13. roku życia nie posiadają zdolności do czynności prawnych – dlatego dziecko nie może samodzielnie otworzyć rachunku ani figurować jako jego właściciel. W praktyce oznacza to, że to rodzic lub opiekun prawny odpowiada za formalności i ma kontrolę nad saldem czy historią transakcji. Bardzo często oferowane jest subkonto dla dziecka w ramach rachunku osobistego osoby dorosłej.

Konta dla młodzieży powyżej 13. roku życia wiążą się z mniej restrykcyjnymi warunkami, ponieważ w tym wieku w Polsce nabywana jest ograniczona zdolność do czynności prawnych. Nastolatek może otworzyć rachunek na swoje nazwisko (za pisemną zgodą rodzica), robić zakupy czy gromadzić oszczędności. Ograniczeniem jest tutaj jednak limit 5 tys. zł dla transakcji (wynikający z przepisów). Osoba dorosła w każdej chwili ma także prawo wprowadzać czasowe ograniczenia (np. blokować wypłaty).

Główne zalety rachunków bankowych dla dzieci i młodzieży

Konto bankowe dla dziecka to szereg korzyści:

  • edukacja finansowa od najmłodszych lat – dziecko uczy się zarządzać pieniędzmi, wykonywać przelewy, obsługiwać bankowość elektroniczną i mobilną, wypłacać gotówkę z bankomatów, płacić w sklepie, korzystać z BLIK itp.,

  • promocja oszczędzania – atrakcyjne oprocentowanie zachęca do odkładania nadwyżek finansowych,

  • niewielkie koszty – często rodzice mogą znaleźć bezpłatne konta internetowe,

  • wygoda i bezpieczeństwo – w każdej chwili można zasilić rachunek określoną sumą (np. gdy Twoja pociecha wyjeżdża na wycieczkę czy wakacje),

  • możliwość kontroli rachunku – rodzic może nie tylko sprawdzać historię, ale i ustalać dzienne czy miesięczne limity.

Jakie opłaty obowiązują przy kontach dla młodych?

Dostępne są bezpłatne konta dla dzieci i młodzieży, gdzie nie trzeba ponosić stałej miesięcznej opłaty. Wiele usług również jest darmowych. Przykładowo w Santander Bank Polska 0 zł zapłacisz za prowadzenie rachunku, przelewy zwykłe, natychmiastowe i BLIK, wypłatę gotówki kartą z bankomatu, czy doładowanie telefonu z aplikacji mobilnej (dla konta młodzieżowego 13-18 lat).

Interesują Cię też inne produkty bankowe? Poznaj nowoczesne konta wielowalutowe!

Chcesz skorzystać z innych produktów finansowych? W banku, gdzie otwierasz konto dla dziecka, możesz także założyć konta wielowalutowe. Ta opcja idealne sprawdzi się dla każdego, kto dużo podróżuje, pracuje lub kupuje za granicą. W banku Santander obsługiwane są 4 waluty (dolary, euro, funt i frank szwajcarski). Szybko i bezproblemowo możesz zarządzać swoją kartą oraz wymieniać pieniądze bez poszukiwania kantorów i ponoszenia dużych kosztów przewalutowania. Z rachunkiem walutowym zyskasz elastyczność i wygodę wszędzie tam, gdzie akurat jesteś.

Artykuł sponsorowany

Czytaj również

Dodaj komentarz