Czym się różni druk offsetowy od druku cyfrowego?

Czym się różni druk offsetowy od druku cyfrowego?

Osoby bez doświadczenia w poligrafii mogą zastanawiać się nad tym, czym różni się druk offsetowy od cyfrowego. Obie technologie druku umożliwiają druk ulotek, plakatów oraz katalogów, co ma szczególne znaczenie dla przedsiębiorców. Warto poznać różnice między tymi dwoma rodzajami druku.

Druk cyfrowy: cechy charakterystyczne

Druk cyfrowy to popularna metoda, w której wykorzystuje się elektrograficzną maszynę drukarską. Oznacza to, że proces wydruku polega na naświetleniu wałka z warstwą samoprzewodzącą. Na tej warstwie w miejscach, w których ma powstać obraz lub tekst, przyczepiają się drobinki toneru. Następnie elementy graficzne i tekstowe przenosi się na papier, gdzie są wiernie odwzorowywane.

Druk offsetowy: cechy charakterystyczne

Druk offsetowy nazywany jest techniką druku płaskiego, ponieważ technologia ta polega na przeniesieniu obrazu z formy płaskiej na podłoże. Druk offsetowy jest bardziej zaawansowany technologicznie od cyfrowego, ponieważ obraz najpierw jest naświetlany, a następnie przenoszony z formy płaskiej na podłoże drukarskie. Samo uruchomienie tej technologii jest dosyć kosztowne, dlatego należy pamiętać o tym, że druk offsetowy jest też droższy od cyfrowego. Teksty oraz obrazy, które powstają w tej technologii, mogą dodatkowo zostać uszlachetnione, dzięki zastosowaniu lakierowania UV, matowej lub świecącej folii.

Więcej na temat różnic między tymi dwiema metodami można znaleźć na stronie drukarni Unilogo: https://unilogo-drukarnia.pl/co-to-jest-druk-offsetowy-czym-rozni-sie-od-druku-cyfrowego.

Który rodzaj druku wybrać?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy lepiej zdecydować się na druk offsetowy, czy cyfrowy. Tak naprawdę odpowiedź na to pytanie zależy od tego, co klient chce drukować oraz w jakiej ilości. Opłacalność druku offsetowego rozpoczyna się od ok. 100 sztuk, ponieważ cena wydruku jednego egzemplarza spada wraz ze zwiększaniem się liczby wydrukowanych elementów. Druk offsetowy ma zastosowanie w przypadku wydruku kalendarzy, ulotek, materiałów reklamowych oraz wizytówek i katalogów o gramaturze 350 gr/m2. Technologia cyfrowa z kolei jest wykorzystywana do wydruku materiałów tekstowych, książek oraz artykułów. Można stwierdzić, że druk cyfrowy wymaga niższych nakładów finansowych oraz czasowych. Dodatkową zaletą jest możliwość wydruków na podstawie plików z laptopa lub pendrive’a. Warto także zaznaczyć, że w przypadku druku cyfrowego istnieje opcja personalizacji, czyli naniesienia zmian na poszczególnych egzemplarzach, jeszcze przed wydrukiem. Druk offsetowy z kolei świetnie sprawdza się w przypadku dużej liczby kopii, ponieważ jest wtedy bardziej opłacalny i zapewnia dobrą jakość wydruku. Co ważne, wraz z rozwojem druku cyfrowego różnice w jakości między tymi dwiema technologiami stają się coraz mniejsze.

Katarzyna Malak

Pasjonatka technologii, biznesu i marketingu z wieloletnim doświadczeniem w branży. Głównym celem jest dzielenie się wiedzą i inspirowanie innych do ciągłego rozwoju. Posiada bogate doświadczenie w analizie rynkowej, strategiach marketingowych oraz zarządzaniu projektami technologicznymi.

Polecane posty

Dodaj komentarz

Nigdy nie udostępniamy Twojego adresu e-mail.