W świecie, w którym coraz częściej pracujemy na bardzo dużej ilości danych, dzielimy się swoimi danymi w sieci, ochrona tych informacji jest kluczowa. Dotyczyć ona powinna nie tylko osób, które pracują zdalnie, choć w tym przypadku troska o właściwe zabezpieczenie komputera jest jeszcze istotniejsza. Wybór odpowiedniego programu antywirusowego ma w tym przypadku absolutnie kluczowe znaczenie. 

  • Dlaczego ochrona antywirusowa jest taka ważna?
  • Najważniejsze funkcje antywirusa
  • Czy darmowy antywirus wystarczy?

Dlaczego ochrona antywirusowa jest taka ważna?

Program antywirusowy oraz szereg innych zabezpieczeń, z których możemy skorzystać to w dzisiejszym świecie absolutna konieczność. Ilość danych, na których pracujemy i korzystamy na co dzień jest ogromna. Z jednej strony na dyskach naszych komputerów rośnie bardzo dynamicznie. Z drugiej w sieci coraz częściej zmuszeni jesteśmy również zmuszeni do dzielenia się własnymi danymi. Przede wszystkim dane osobowe to niewątpliwie najcenniejsza waluta XXI wieku. Wymogi dotyczące ochrony takich informacji stale się zmieniają. Firmy i ich pracownicy są zobowiązani do określonych zachowań i wdrażania rozwiązań, które mają chronić przed nieuprawnionym dostępem i wyciekiem danych. Nawet jeśli używasz komputera wyłącznie do celów prywatnych, również powinieneś pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu swojego dysku przed atakami hakerów. Wielokrotnie w mediach słyszymy nie tylko o wyciekach wielkich ilości danych międzynarodowych gigantów, jak i o kradzieży danych osób prywatnych i wykorzystaniu ich np. w celu zaciągnięcia kredytu. Wielu tym niebezpiecznym zjawiskom można zapobiec, wyposażając się w profesjonalny program antywirusowy.

Najważniejsze funkcje antywirusa

Antywirus ma przede wszystkim zapewniać ochronę przed tzw. koniami trojańskimi oraz innymi typami wirusów. Dobry antywirus powinien składać się z kilku różnych modłów. Takie połączenie funkcji zwiększa szansę na autentyczną kontrolę nad wieloma typami aktywności w internecie.

  • Jedną z podstawowych funkcji antywirusa jest przeszukiwanie dysku komputera w celu namierzeniami plików, które mogą zawierać złośliwe oprogramowanie. Aby ta funkcjonalność była efektywna, program musi być na bieżąco aktualizowany. Baza początkowa musi być bowiem na bieżąco uzupełniane o nowe typy wirusów, które pojawiają się w Internecie.
  • Ważną funkcją antywirusa jest także bieżący monitoring działań podejmowanych przez użytkownika i informowanie go, jeśli któraś z czynności może wiązać się z niebezpieczeństwem ataku. Program mu więc na bieżąco pracować w tle. Niestety w wielu przypadkach może to wpływać na spowolnienie działania sprzętu, natomiast nowoczesne antywirusy projektowane są tak, aby te opóźnienia minimalizować.
  • Dodatkową ochronę może stanowić oprogramowanie zabezpieczające przez programami szpiegowskimi, próbami wyłudzenia danych oraz spamem.

Czy darmowy antywirus wystarczy?

Darmowych antywirusów na rynku jest wiele, więc część osób uważa, że zakup dodatkowego oprogramowania czy też płatnej wersji antywirusa jest zbędny. Nie jest to jednak dobre podejście nawet w przypadku osób prywatnych. Oczywiście jeśli korzystasz z sieci jedynie okazjonalnie, nie robisz zakupów online itd. darmowy antywirus cię w większości przypadków ochroni. Większość z nas jest jednak w sieci bardzo aktywna – odwiedzamy dziesiątki stron, dokonujemy transakcji online, korzystamy z bankowości internetowej. Coraz więcej osób pracuje także w chmurze, współdzieli różnego rodzaju dokumenty, pracuje na platformach ułatwiających pracę zdalną. Wszystkie te aktywności podnoszą ryzyko ataku hakerskiego. Z tego też powodu, jeśli chcesz chronić profesjonalnie swoje dane, nie tylko osobowe, ale i wszystkie inne informacje, które gromadzić na dysku, w chmurze, zainwestuj w dobry antywirus. Nie musisz od razu wydawać na to ogromnych środków. Na przykład na Allegro można znaleźć bardzo dobre antywirusy w atrakcyjnych cenach. Za bezpieczeństwo danych warto zapłacić, ponieważ ich utrata może nas naprawdę wiele kosztować i to na wielu poziomach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here