Ponieważ branża e-commerce niezwykle się rozwija w formie wysyłkowej przesyłamy coraz dziwniejsze rzeczy. Towary o nietypowych gabarytach muszą być odpowiednio zabezpieczone, a jeśli nie mogą być zapakowane w prostopadłościenny karton lub przekraczają wymiary bądź wagę podaną przez daną firmę przewozową, to konieczne jest ich nadanie jako paczkę niestandardową, której cena ustalana jest indywidualnie na podstawie ustaleń z dostawcą. Do zabezpieczenia towaru niezależnie od jego gabarytów zawsze potrzebne będą taśmy pakowe.

Co mówią przepisy poszczególnych firm kurierskich na temat dostarczania towarów o nietypowych gabarytach?

Każda firma kurierska ma swoje zasady odnośnie przewożenia towarów o nietypowych gabarytach. Jeśli da się je zapakować w prostopadłościenny karton, np. demontując i zabezpieczając poszczególne części to wielkość paczki w trzech wymiarach, czyli długości, szerokości i wysokości nie może przekraczać w sumie 300 cm. W niektórych firmach kurierskich jest to 320 do maksymalnie 330 cm. Ponadto najczęściej najdłuższy bok nie może przekraczać 200 cm. Zatem należy sprawdzać indywidualnie bądź w porównywarkach, gdzie najkorzystniej będzie wysłać dany towar. Warto przy tym zaznaczyć, że cena przesyłki standardowej i niestandardowej znacząco się różni dlatego istotne znaczenie ma fakt, czy uda nam się znaleźć odpowiedni karton i zmieścić w wymaganych wymiarach danej firmy.

Czy są towary zakazane, których kurier nie przewiezie?

Oczywiście każda firma kurierska ma listę towarów zakazanych, których absolutnie nie przyjmie należą do nich inwentarz żywy, czyli zwierzęta, a często również rośliny. Ponadto większość firm nie przyjmuje również towarów wartościowych takich jak biżuteria złota czy srebrna, a szczególnie antyki. Takie wartościowe towary podejmie Poczta Polska albo jako list wartościowy albo paczkę pocztową z zadeklarowaną wartością. Takie towary mogą być za dodatkową opłatą ubezpieczane. Firmy kurierskie nie przyjmą również broni, amunicji i innych towarów niebezpiecznych. Mogą je przesyłać operatorzy pocztowi według rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie szczegółowego trybu i warunków przesyłania broni i amunicji za pośrednictwem operatorów świadczących usługi pocztowe. Takie przesyłki muszą być plombowane. Ponadto musi na nich widnieć informacja o oddaniu do najbliższej jednostki policji jeśli paczka zostanie zagubiona i odnaleziona przez osoby nieupoważnione. Ponadto zarówno nadawca jak i adresat powinni posiadać uprawnienia do posiadania broni i amunicji i taka informacja powinna widnieć w ewidencji przesyłek krajowych. Podobnie muszą się w niej znaleźć informacje o danych osobowych osób obligatoryjnie chroniących przesyłkę. Pod pewnymi warunkami Poczta Polska prześle również inwentarz żywy, jednak dotyczy to tylko pszczół, ptaków. Oczywiście muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki, dostęp do powietrza, a także pokarm. Natomiast nie przesyła się innych zwierząt. Takie usługi, choć to nieco kontrowersyjne świadczą firmy przeprowadzkowe, więc jeśli ktoś bardzo chce nadać żywe zwierze do adresata to znajdzie na to sposób. Oczywiście tu również muszą być zapewnione humanitarne warunki przewozu.

Jak zabezpieczyć paczkę o nietypowych gabarytach?

Wiele nietypowych rzeczy przesyła się za pośrednictwem kurierów czy poczty. Zawsze do dyspozycji trzeba mieć karton, folię bąbelkową i folię stretch oraz taśmę pakową. Nawet opony i felgi można nadać kurierem. Wystarczy znaleźć odpowiedni karton albo z kawałków skleić go samodzielnie, wycinając okrągłe podstawy o odpowiedniej średnicy, zabezpieczając wszystko taśmą pakową i folią. Oczywiście trzeba tu kontrolować wagę przesyłanej paczki. Inne towary o nietypowych gabarytach, takie jak meble, rowery czy skutery przesyła się najczęściej na paletach. Oczywiście sam skuter czy motor powinien być zabezpieczony w folię stretch, a części ruchome można zabezpieczyć wcześniej styropianem. Tutaj również przydadzą się odpowiednio szerokie taśmy pakowe, ale również coś, czym będzie można przytwierdzić towar do palety.

Czy opłaca się wysyłać towary o nietypowych gabarytach?

Oczywiście jeśli dana firma posiada jedynie towary o nietypowych gabarytach, to najlepiej jeśli posiada stałą umowę z kurierem, dzięki której może liczyć na nieco lepsze, indywidualne warunki. Ze względu na wysokie koszty, ale również kwestie gwarancji i ubezpieczenia firmy meblowe najczęściej decydują się na samodzielne dowożenie towarów do klientów.

Teraz wysyłka towarów o nietypowych gabarytach nie ma przed tobą tajemnic. Pamiętaj, że wysyłając towary kruche, paczkę musisz wypełnić dodatkowo granulatem styropianowym, aby zapobiec zarysowaniom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here