Co to jest telewizja 4K?

Co to jest telewizja 4K?

Ostatnio powoli technologia 4K zdobywa rynek odbiorników telewizyjnych. Telewizory 4K stopniowo wypierają swoich starszych poprzedników: telewizory HD i Full HD. Cechują się jeszcze wyższą rozdzielczością ekranu, którego szerokość w pikselach wynosi w przybliżeniu 4000 (stąd ich nazwa 4K oznacza 4000). W przypadku telewizorów 4K to szerokość licząca dokładnie 3840 pikseli (kinowa rozdzielczość 4K jest nieco wyższa: 4096 pikseli). Wysokość obrazu w tych odbiornikach wynosi natomiast 2160 pikseli. Razem daje to 8 milionów pikseli w każdym wyświetlanym obrazie! To czterokrotnie więcej niż przy rozdzielczości Full HD.

Rozdzielczość 4K oznacza obraz o doskonałej jakości, łudząco podobny do żywego obrazu. Z tego powodu obraz w tej rozdzielczości może być oglądany z mniejszej odległości niż HD, zachowując wciąż świetną ostrość. Dzięki temu możliwe jest oglądanie obrazu na telewizorze obsługującym rozdzielczość 4K w pokoju o relatywnie mniejszej wielkości. Teraz, by pozwolić sobie na duży telewizor, nie musisz mieć ogromnego salonu. Z mniejszej odległości nadal będziesz miał wrażenie przebywania w kinie.

Oczywiście pojawia się tu to samo pytanie, które stawiano, kiedy do sprzedaży wchodziły telewizory obsługujące standard HD: czy obsługa takiej rozdzielczości ma sens w sytuacji, kiedy stacje telewizyjne nie emitują treści o takiej jakości? Innymi słowy: czy istnieje telewizja 4K? Trzeba na to spojrzeć z szerszej perspektywy. Po pierwsze – skoro podobne pytania stawiano wobec HD, w którym dziś emituje się programy, to można się spodziewać, że niedługo to samo dotyczyć będzie 4K. Po drugie – już dziś dostępne są treści w jakości 4K np. w serwisie YouTube, które też możesz oglądać na telewizorze (z telewizją cyfrową). Po trzecie – nawet jeśli program emitowany jest w niższej jakości, odpowiedni dekoder może podnieść jego jakość (poprzez proces skalowania) do 4K. A zatem telewizja 4K istnieje, ma sens i duże perspektywy rozwoju.

Ale to jeszcze nie wszystko, ponieważ dekoder 4K, przez który możliwe jest oglądanie telewizji 4K, daje dostęp do platformy HIWAY TV. HIWAY TV pozwala na wiele funkcji, które dotychczas nie były dostępne przy zwykłej telewizji – pauza programu, powtarzanie materiałów wyświetlonych wcześniej, nagrywanie odcinków etc. Dzięki temu HIWAY TV zmienia doświadczenie oglądania telewizji – w doskonałej rozdzielczości 4K.

Katarzyna Malak

Pasjonatka technologii, biznesu i marketingu z wieloletnim doświadczeniem w branży. Głównym celem jest dzielenie się wiedzą i inspirowanie innych do ciągłego rozwoju. Posiada bogate doświadczenie w analizie rynkowej, strategiach marketingowych oraz zarządzaniu projektami technologicznymi.

Polecane posty

Dodaj komentarz

Nigdy nie udostępniamy Twojego adresu e-mail.